Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 05 maja 2014, 20:37:46
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Maj w Akademii Muzycznej w Krakowie

Maj w Akademii Muzycznej w Krakowie

Na dwa miesiące przed wakacjami Akademia Muzyczna w Krakowie kontynuuje swoją aktywność w krakowskiej kulturze, zapraszając wszystkich sympatyków muzyki na organizowane przez Uczelnię koncerty.

Już we wtorek 6 maja o godzinie 19:00 w Auli „Florianka” zabrzmią pieśni niemieckich kompozytorów: Roberta Schumanna i Johannesa Brhamsa, w wykonaniu śpiewającego basem Marcina Wolaka, przez wiele lat związanego z Capellą Cracoviensis, któremu towarzyszyć będzie na fortepianie Anna Dębowska-Jaroszek. Romantyczny repertuar znakomicie będzie harmonizował z wiosenną, majową aurą.

Zawsze chętnie słuchana i powszechnie rozpoznawalna muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta wypełni sobotni wieczór 10 maja. Na ten koncert, również do Auli „Florianka” zaprasza na godzinę 18:00 Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej prowadzona przez znakomitego specjalistę w dziedzinie muzyki dawnej, skrzypka i dyrygenta Zbigniewa Pilcha. Solistą koncertu będzie kotlista Tomasz Sobaniec.

Następnego dnia, w niedzielę 11 maja o godzinie 18:00, w ramach Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, za pulpitem dyrygenckim w Sali Filharmonii Krakowskiej stanie Maestro Jerzy Maksymiuk, który zgodził się poprowadzić Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. Do repertuaru tego koncertu jeden z najsłynniejszych polskich dyrygentów wybrał utwory Michaiła Glinki, Aleksandra Głazunowa oraz Ludwiga van Beethovena. Solistką koncertu będzie Gabriela Opacka – studentka klasy skrzypiec dr. hab. Piotra Tarcholika, laureatka ubiegłorocznego Ogólnouczelnianego Konkursu „Debiut
z orkiestrą”. Wstęp na koncert za zaproszeniami.

Muzyka wypełni wnętrze Auli „Florianka” w niedzielne popołudnie o godzinie 13:00. Wystąpią: Jacek Ozimkowski – bas oraz Orkiestra KN prowadzona przez Stanisława Krawczyńskiego. Słowo o muzyce wygłosi dr. hab. Małgorzata Janicka-Słysz. W programie koncertu znajdą się 4 Sonety Miłosne Tadeusza Bairda oraz Koncert na orkiestrę kameralną Grażyny Bacewicz.

Tradycyjny koncert dyplomantów, studentów klas dyrygentury, odbędzie się w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie w niedzielę 18 maja o godz. 18:00. Akademicką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzą: Paweł Kapuła z klasy prof. Tadeusza Strugały oraz Martyna Kosecka z klasy prof. Rafała Jacka Delekty. W ich interpretacji usłyszymy: Dymitra Szostakowicza Symfonię kameralną op. 73A (transkrypcja III Kwartetu smyczkowego, Rudolf Barshaj), Krzysztofa Pietrasa Fantazję na małą orkiestrę oraz Suitę przestrzeni na 17 instrumentów Anny Zawadzkiej-Gołosz i Koncert fortepianowy Ivana Fedele.

21 maja o godz. 19:00 w Auli „Florianka” zagra dla nas trio w składzie: Małgorzata Wasiucionek – skrzypce, Marta Kordykiewicz – wiolonczela oraz Łukasz Chrzęszczyk – fortepian. Zespół powstał w 2013 roku z inicjatywy trójki studentów dyplomowego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, których artystyczne ścieżki już wcześniej wielokrotnie spotykały się na płaszczyznach najrozmaitszych przedsięwzięć z dziedziny muzyki kameralnej. Trio otrzymało II nagrodę podczas konkursu „Koncert roku” w kategorii zespołów kameralnych w Poznaniu. Ich występ jest wynikiem tego konkursu, gdzie formą nagrody są koncerty, które odbywają się na zaproszenie rektorów wszystkich uczelni muzycznych
w Polsce. W programie koncertu znajdą się: JohannesA BrahmsA I Trio fortepianowe H-dur op. 8, Maurice’a Ravela – Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz VII Trio C-dur K. 548 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

W tym roku odbędzie się 14 edycja Festiwalu Nauki, tym razem pod hasłem „Z nauką przez wieki". Głównym organizatorem jest Uniwersytet Rolniczy. Tegoroczne hasło nawiązuje do obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku nasza Uczelnia rozpocznie Festiwal koncertem inauguracyjnym w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca (środa 21 maja, godz. 19:00). Wystąpią Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka. Jako solistka wystąpi klarnecistka Agnieszka Dąbrowska, studentka pierwszego roku studiów drugiego stopnia w klasie prof. Andrzeja Godka oraz dr. Piotra Lato. Na program koncertu złożą się utwory: słynne Adagio na smyczki Samuela Barbera, Tema con variazioni (wersja na klarnet i orkiestrę smyczkową) Jeana René Désiré Françaixa oraz VIII Symfonia F-dur op. 93 Ludwiga van Beethovena.

Dzień później, 22 maja Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej
w Krakowie zapraszają na godzinę 11:00 do Opery Krakowskiej,
gdzie wraz z Chórem
i Orkiestrą Opery Krakowskiej
pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty zaprezentują jedną
z najbardziej znanych oper buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta Wesele Figara. Inscenizacja opery została przygotowana przez  polskiego reżysera teatralnego, filmowego i operowego pochodzenia słowackiego, Laco Adamíka.

W zupełnie inny świat muzyki, niż dotychczasowe majowe koncerty, przeniesie nas Big Band Akademii Muzycznej pod kierunkiem Wojciecha Groborza, który w sobotę 24 maja o godz. 18:00 zaprezentuje się w Sali koncertowej przy ul. św. Tomasza 43. Koncerty Big Bandu, jak również prezentacje innych obsad instrumentalnych wydziału Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji, gromadzą każdorazowo pokaźną liczbę krakowskiej młodzieży. Z pewnością stanie się podobnie i tym razem.

Niecodzienny pod względem doboru repertuaru i obsady instrumentalnej będzie koncert niedzielny, 25 maja o godz. 18:00, zaplanowany również w Sali koncertowej Akademii Muzycznej. Bohaterami wieczoru będą muzycy grający na instrumentach dętych: Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego, Oktet puzonowy w składzie: Justyna Chmielek, Jakub Curzydło, Dawid Mżyk, Wojciech Prokopowicz, Marlena Skoczylas, Jan Szymański, Bartłomiej Witek, Katarzyna Witek oraz gościnnie przy fortepianie Klaudia Strączek, studentka klasy fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Szerokie spektrum repertuarowe koncertu będzie zawierało utwory m.in. Modesta Musorgskiego, Hectora Berlioza oraz Dymitra Szostakowicza.

Zwieńczeniem koncertowego maja będzie recital klawesynowy Ewy Mrowcy, który odbędzie się 30 maja o godzinie 19:00 w Auli „Florianka”. Tak o nim mówi sama wykonawczyni:
w trakcie recitalu zabrzmią utwory francuskiego kompozytora - Jeana Nicolasa Geoffroy’a (1633?-1694), postaci zapomnianej i niezwykle tajemniczej. Kompozycje pochodzą
z manuskryptu Rés. 475 przechowywanego obecnie w Bibliothèque nationale de France. Zawiera on 255 utworów i, co nietypowe dla manuskryptów francuskich XVII wieku, są to utwory wyłącznie jednego kompozytora, przeznaczone głównie na klawesyn. Woal niewiedzy okrywa biografię Geoffroy’a, a garść faktów dotyczących jego działalności przetrwała do dzisiejszych czasów jedynie w tytule manuskryptu oraz w nielicznych aktach notarialnych przechowywanych w Paryżu i Perpignan.
Autorski wybór utworów Jeana Nicolasa Geoffroy został zaprezentowany na płycie CD wydanej przez firmę DUX, zatytułowanej „Jean Nicolas Geoffroy Pieces de clavessin” nominowanej do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2013.

Natomiast godzinę później (20:00) w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu w Klubie Lizard King (ul. św. Tomasza 11) wystąpi Big Band pod dyrekcją Wojciecha Groborza.

Szczegółowe informacje (m.in. programy koncertów oraz informacje o biletach) znajdują się na stronie internetowej www.amuz.krakow.pl oraz na www.facebook.com/amuz.krakow

Agnieszka Radwan-Stefańska
Biuro Promocji Artystycznej
Akademii Muzycznej w Krakowie

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: