Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 21 maja 2013, 11:20:17
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół w Lanckoronie

Kościół w Lanckoronie

Kościół parafialny w Lanckoronie pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela to najważniejszy obiekt sakralny tego urokliwego miasteczka. Położony w samym centrum jest jednym z kluczowych elementów zabytkowej zabudowy centrum.

Historia

Pierwszy kościół wybudowano tu około 1336. Fundatorem był sam król Kazimierz Wielki. Niestety, z ówczesnej gotyckiej budowli zachowane są tylko mury magistralne z przyporami. Dlaczego? Kosciół bowiem wielokrotnie był przebudowywany. Najpierw w XVI wieku. W czasie potopu szwedzkiego świątynia ulega jednak zniszczeniu. W 1712 roku do nawy dobudowana została Kaplica Różańcowa z barokowym ołtarzem i obrazem Wojciecha Eijasza, przedstawiającym Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W wyniku podpalenia przez Moskali podczas konfederacji barskiej świątynia znów została jednak zniszczona. W XIX wieku, w zachodniej części budynku drewniana wieża zastąpiona została murowaną. Po tej przebudowie w roku 1894 nastąpiło poświęcenie kościoła przez księdza Antoniego Opidowicza z Sułkowic.

Na początku XX wieku renowacji poddana została wieża kościelna. W kolejnych latach zbudowano ogrodzenie i odrestaurowanu kościół. Wtedy powstało na zewnętrznej wschodniej ścianie prezbiterium tzw. Golgota, autorstwa Juliusza Słabiaka. Projektantami wykonanej wówczas polichromii byli malarze Stefan Brzozowski i Władysław Jastrzębski, natomiast pomysłodawcą witraży jest prof. Adam Bunsch.

Parafia została erygowana w około 1366 roku wraz z powstaniem pierwszego kościoła.


 Dowiedz się więcej o Lanckoronie >>>


Wnętrze

Od północy do nawy przylega kaplica Matki Bożej Rózańcowej z barokowym ołtarzem z początku XVIII wieku. W ołtarzu umieszczony jest obraz Matki bożej z dziecięciem zwany Matką Boską Lanckorońską. W nawie głównej znajduje się Wczesnobarokowy bogato rzeźbiony ołtarz główny z obrazem "Chrzest Chrystusa" z połowy XVIII wieku.

Obecne wyposażenie kościoła pochodzi z różnych epok: późnego renesansu (ołtarz główny), baroku (chrzcielnica, obraz Chrzest Chrystusa), rokoka (ołtarz boczny).

Msze Święte

W niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00.

Źródła:

http://www.parafia.lanckorona.pl/?a=page&id=17

- Wikipedia

Widok okolicy


Wyświetl większą mapę
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: ul. Św. Jana 12, 34-143 Lanckorona

Telefon: (33) 876 35 77

www: http://www.parafia.lanckorona.pl/

E-mail: parafia@lanckorona.pl

 

 Zobacz jeszcze na: