Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 16 kwietnia 2013, 14:27:17
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół św. Anny w Nowym Targu

Kościół św. Anny w Nowym Targu

Szlak architektury drewnianej jest markowym produktem turystycznym województwa małopolskiego prowadzącym przez ponad 250 drewnianych kościołów, dworów i willi. Obecnie na terenie Małopolski udostępnionych jest do zwiedzania około 50 obiektów. Wśród nich jest zabytkowy XV wieczny drewniany kościół św. Anny znajdujący się na nowotarskim cmentarzu. 

Modrzewiowy kościółek mający za patronkę św. Annę. zbudowano na stromym wzniesieniu, które w dawnych wiekach zapewne było pokryty gęstym lasem.

Jego powstanie legenda legenda przypisuje zbójnikom, których najpeniwje w tym rejonie nie brakowało, gdyż w pobliżu przebiegał znaczący międzynarodowy szlak handlowy. Kościólek miał zostać przez nich zbudowany jako zadośćuczynienie za popełnione rozbójnicze występki. Obecna bryła kościoła pochodzi z XV wieku, ale wiele wskazuje na to, że obiekt sakralny stał w tym miejscu już wcześniej. Mógł być częścią osady wymienianej w starych źródłach, która istniała przed Nowym Targiem. 

Koścół ma konstrukcję zrębową oszalowana deskami. Do XVIII wieku światynia nie posiadała wieży, która została zbudowana dopiero podczas prowadzonych wówczas prac remontowych. Drewniana świątynia jest orientowana (oznacza to, że ołtarz jak i twarze modlących się wiernych są zwrócone na wschód). Ciekawostką architektoniczną związaną ze świątynią są niewielkie okna umieszczone wyłącznie w ścianie południowej. W ten sposób kościół był „dogrzewany” i zapewniał mniejsze straty ciepła. 

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny układ wnętrza: prezbiterium na planie kwadratu, prostokątna nawa i kwadratowa wieża. 

Wewnątrz kościół posiada barokowe ołtarze z XV wiecznym obrazem św. Anny. ołtarz główny ołtarz główny, pochodzi z I poł. XVIII w. i znajduje się w nim namalowany w 1516 roku obraz Rodziny Najświętszej Maryi Panny.  Obraz zasłaniany jest barokowym wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem, adorowanych przez św. Annę i Joachima. W górnej kondygnacji mieści się późnegotycki (II poł. XV w.) obraz, przestawiający Maryję i Jezuska. Ołtarz główny ozdabiają również rzeźby: św. Wojciecha i Stanisława - patronów Polski oraz Stefana i Władysława - królów węgierskich.  We wnętrzu można znaleźć jeszcze chór muzyczny, rokokową ambonę oraz kilkanaście interesujących rzeźb, a także umieszczony na ołtarzu głównym relikwiarz św. Anny w kształcie ręki. Cenne są również XVII wieczne malowidła umieszczone pod stropem nawy. Przedstawione są na nich dwa rzędy postaci, których nie udało się zidentyfikować, mimo to, że pierwotnie były podpisane. Zdziwienie może budzić wizerunek mężczyzny w turbanie, co jest bez wątpienia jedną z wielu tajemnic,  otaczajacych ten niezwykły kościółek. Warto zwrócić uwagę na piękne polichromię przedstawiającą historię powstanie kościółka.  Została ona wykonana w 1865 r. przez Hipolita Lipińskiego. Urodzony w Nowym Targu malarz,  uczeń samego Jana Matejki, był niezwykle cenionym przez współczesnych. Jego prace zaprezentowane na wystawie światowej w Wiedniu przyniosły mu uznanie oraz medal. 

Informacje praktyczne: Istnieje możliwość zwiedzania kościoła po każdej mszy świętej lub po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: 18 266 42 77

źródło: Materiały Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Targu http://www.it.nowytarg.pl/ i http://www.katarzyna.nowytarg.pl/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: