Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 25 marca 2013, 13:22:24
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kościół pw. św. Katarzyny w Nowym Targu

Kościół pw. św. Katarzyny w Nowym Targu

Kościół św. Katarzyny jest jednym z najstarszych kościołów w Nowym Targu. Jego usytuowanie w niewielkiej odległości od Rynku jest potwierdzeniem średniowiecznego układu najstarszej części miasta. W ten sposób w ówczesnej epoce dbano, aby hałas dochodzący z rynku nie przeszkadzał wiernym zgromadzonym w kościele na nabożeństwie.

Historia

Kościół swoją fundację zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, której dokonał przy okazji lokacji miasta na prawie niemieckim w 1346 roku. Parafialny kościół św. Katarzyny został posadowiony na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. Pierwotnie jedynie prezbiterium, które jest najstarszym zachowanym do naszych czasów elementem kościoła, było murowane. Pozostała część była drewniana. Z okresu budowy świątyni pochodzą również kamienne kropielnice umieszczone przy wejściach. Liczne pożary, które nawiedzały miasto nie oszczędzały także kościoła, dlatego w XVII wieku po kolejnej pożodze, podjęto decyzję o odbudowie świątyni w formie murowanej. 


Brama wejściowa, źródło: Punkt informacji turystycznej w Nowym Targu


Wnętrze

Do czasów współczesnych nie zachowało się pierwotne, najstarsze wyposażenie kościoła zniszczone na skutek dziejowych zawieruch. Wnętrze skrywa odrestaurowane barokowe ołtarze oraz bogato zdobioną ambonę. Na uwagę zwiedzających zasługuje umieszczony w bocznym ołtarzu Przemienienia Pańskiego stół ołtarzowy, w którego podstawie umieszczony został kurdyban, czyli wytłaczana i ozdobnie pomalowana skóra. Jak głosi legenda jest to dar króla Jana III Sobieskiego powracającego ze zwycięskiej bitwy pod Wiedniem.

Warto również poświęcić kilka minut na odpoczynek lub chwilę modlitwy w kościelnym ogrodzie mieszczącym się na tyłach świątyni.

Źródło: Punkt informacji turystycznej w Nowym Targu

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Telefon: 18/266 67 50

www: katarzyna.nowytarg.pl

E-mail: katarzyna@katarzyna.nowytarg.pl

 

 Zobacz jeszcze na: