Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 05 września 2013, 17:18:04
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Kordowiec

Kordowiec

Kordowiec to szczyt w Paśmie Radziejowej Beskidu Sądeckiego położony nad Doliną Popradu, niepodal Niemcowej, między Piwniczną, a Rytrem. Z rozległych polan położonych po obu stronach wierzchołka można podziwiać szczyty Beskidu Sądeckiego.

Geografia

Kordowiec  ma 763 m n.p.m. i jest najdalej na wschód wysuniętą kulminacją głównego grzbietu Pasma Radziejowej. Stok wschodni opada do doliny Młodowskiego Potoku, a natomiast zachodni – do Małej Roztoki. Na szczycie Kordowca grzbiet rozdwaja się na dwie boczne odnogi; jedna opada w północno-zachodnim kierunku do Rytra, druga do Młodowa. Pomiędzy nim spływa potok Kordowiec.


Polana na Kordowcu, fot. Karina Twarowska


Szkoła na Kordowcu

200 m poniżej wierzchołka Kordowca znajduje się niewielki budynek dawnej szkoły, która działała tutaj w latach 1961-76. Przeniesiona została ona z wcześniej istniejącej i jeszcze wyżej położonej szkoły na Niemcowej, zwanej "Szkoła nad obłokami". Szkoła na Kordowcu również została z powodu niewielkiej ilości dzieci zamknięta, a w jej budynku działa sezonowe schronisko agroturystyczne.

Polany

Po obu stronach wierzchołka znajdują się polany. Z odkrytego południowo-wschodniego stoku rozciąga się widok na Niemcową. Spod drugiej, na której znajduj,a się zabudowania dawnej szkoły widać Rytro, Beskid Wyspowy i Pasmo Jaworzyny. W dolnej części tej  polany ma swoje źródła potok Kordowiec.

Szlaki

szlak turystyczny czerwony Rytro – Kordowiec – Niemcowa – Wielki Rogacz – Radziejowa (z Rytra 1.50 h, 1.25 h w dół)

szlak turystyczny zielony Rytro PKP – Kordowiec (1.40 h, 1.15 w dół)

szlak turystyczny niebieski Młodów PKP – Kordowiec (1.20 h, 1 h w dół)

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: