Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 23 maja 2013, 12:57:12
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Kolejka na Kasprowy Wierch sprzedana!

Kolejka na Kasprowy Wierch sprzedana!

Polskie Koleje Górskiezdecydowały o sprzedaży kolejki na Kasprowy Wierch. Nowym nabywcą została spółka 4 podhalańskich gmin z Zakopanem na czele. Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Oznacza to, że pomysł zbiórki pieniędzy na zakup kolejki staje się bezcelowy. Kolejka nie trafi również w zagraniczne ręce.

Oprócz Zakopanego właścicielami majątku PKL mają stać się Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Politycy PiS - w tym Jan Szyszko, były minister środowiska, zwrócili się w zeszłym tygodniu do prezydenta Bronisława Komorowskiego o przeprowadzenie zbiórki narodowej na rzecz wykupienia od PKP kolejki linowej na Kasprowy Wierch, by później przekazać ją Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu. dziś wiemy, że akcja ta straciła sens.

Czy to dobrze, że kolejka na Kasprowy Wierch trafiła w ręce podhalańskich gmin? Na pewno lepiej niż gdyby przejęli ją Słowacy. Z drugiej strony miłośnicy tatrzańskiej przyrody wciąż nie będą mogli spać spokojnie, gdyż prywatyzacja kolejki oznacza jeszcze większy nacisk na przynoszenie dochodów, a co za tym idzie, presja by kolejka przewoziła więcej turystów będzie rosła. Z pewnościa jednak łatwiej będzie porzumieć się Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu z polskimi urzędnikami. Ławiej nie musi jednak oznaczać łatwo, gdyż spory np. na linii Zakopane - park narodowy mają bardzo długą tradycję.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: tatry
 Zobacz jeszcze na: