Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 02 lipca 2013, 11:01:03
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Kirkut w Muszynie

Kirkut w Muszynie

Kirkut w Muszynie to bardzo mały i przepięknie położony cmentarz żydowski. Znajduje się on na stromym zboczu, na krawędzi lasu, we wschodniej części Muszyny. 

Kirkut został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 hektara. Zachowało się tu około osiemdziesięciu nagrobków. Nekropolia dzieli się na część starszą (na lewo od bramy) i nowszą (po prawej stronie bramy). Większość inskrypcji jest w języku hebrajskim. Wśród traw można odnaleźć też groby ofiar Holocaustu.


Nagrobki, fot. Karina Twarowska


Groby są pozostałością po Żydach zamieszkujących Muszynę od czasów rozbiorów (wcześniej istniał zakaz osiedlania się innowierców w mieście, wydany przez biskupów krakowskich, właścicieli grodu). W pierwszych latach II wojny światowej wszyscy muszyńscy Żydzi zostali wywiezieni i wymordowani w gettach w Grybowie i Bobowej.

Podobnie jak na innych cmentarzach żydowskich, dominują tu inskrypcje w języku hebrajskim. Pojawiające się na niektórych macewach napisy w języku polskim są dowodem przenikania kultur i asymilacji niektórych Żydów z Muszyny.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: