Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 03 lipca 2013, 15:15:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kalendarium


Udostepnij na Facebooku

Kalendarium

7. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci 2014

Data:

Cze 22 10:00AM - Cze 26 10:00PM

Już po raz siódmy, w dniach 22-26 czerwca 2014 roku, dzieci i młodzież z Małopolski będą mogły uczestniczyć w wielkim filmowym święcie. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci - organizowany przez Fundację Rozwoju Kina w Krakowie (do 2012 roku nosił nazwę Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja) jest wydarzeniem kulturalnym dla dzieci, które od 2008 roku odbywa się jednocześnie w kilku miastach Małopolski. Przez cztery lata festiwal odbywał się w miesiącu wrześniu, a od 2012 roku w czerwcu. Centrum życia festiwalowego jest Kino Kijów.Centrum w Krakowie. W 2014 roku festiwal gościł będzie również po raz kolejny w Oświęcimiu - w "Naszym Kinie" w Oświęcimskim Centrum Kultury. Wśród innych festiwalowych miast znalazły się: Brzeszcze, Dąbrowa Tarnowska, Rzeszów, Tarnów i Tuchów.

W ramach festiwalu odbywają się projekcje filmowe o charakterze prorodzinnym i edukacyjnym, podczas których widzowie mogą obejrzeć najnowsze produkcje z całego świata – fabularne filmy pełnometrażowe, interesujące krótkometrażowe historie oraz barwne animacje. Program festiwalowy obejmuje również - w Krakowie - spotkania z aktorami, bal filmowy, zabawy filmowe oraz multidyscyplinarne warsztaty.

Festiwalowi towarzyszy konkurs o nagrodę filmową - statuetkę Zielonej Żabki oraz 3. Otwarty Konkurs Filmów Amatorskich dla twórców do lat 16, którego tematem jest „W Sennym Lusterku Pana Kleksa”.

Do udziału w tegorocznym festiwalu została nadesłana rekordowa ilość produkcji – 330 filmów z całego świata! Zgłoszenia nadeszły z 53 krajów: Argentyny, Australii, Austrii, Bangladeszu, Belgii, Brazylii, Kamerunu, Kanady, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Etiopii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Gwatemali, Węgier, Indii, Iranu, Iraku, Irlandii, Izraela, Włoch, Japonii, Kazachstanu, Luksemburga, Malty, Meksyku, Mołdawii, Maroka, Holandii, Nowa Zelandii, Norwegii, Filipin, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Singapuru, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli.

Spośród nadesłanych filmów do konkursu zostało zakwalifikowanych 81.

Nasze Kino - program projekcji

23.06.2014 godz. 9:00 "Młode Kino", 4-6 lat, czas 57 minut, blok filmowy

Pasta Ya!, 5 min., Francja
Giselle i Bearnie, 6 min., Luksemburg
Miasteczko Timmiego, 1 min., USA
Mała matrioszka, 8 min., Turcja
Inspiracja, 2 min., Kanada
Lami, 2 min., Francja
Zaczarowany zakątek, 10 min., Argentyna
Parauszek i przyjaciele – Wiosenny koncert, 10 min., Polska
Hip Hip Hurra  – Gdzie jest Leon?, 13 min., Polska

Pasmo "Młode Kino" jest przeznaczone dla najmłodszej festiwalowej publiczności. Składają się na nie krótkie filmy ze wszystkich stron świata prezentujące młodemu pokoleniu kino wartościowe, różnorodne i dostarczające pozytywnych emocji. Wśród filmów znajdują się najlepsze animacje zrealizowane różnymi technikami – najmłodsi obejrzą bajkowe światy malowane tęczą, wykonane z plasteliny, makaronu czy drewna. Wszystkie przeniosą dzieci w niezwykły świat wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe, a przygody zawsze dobrze się kończą. W filmach w przystępny, prosty i wesoły sposób poruszone zostaną tematy dotyczące przyjaźni, więzi rodzinnych, odwagi, pomysłowości oraz ekologicznego stylu życia.

23.06.2014 godz. 11:00 "Świat się śmieje", 7-10 lat, czas 95 minut, blok filmowy

Emilia, 20 min., Luksemburg
Pocztówka, 6 min., Francja
Odcienie szarego, 6 min., Rosja
Nocne światło, 9 min., Luksemburg
Bruno na wolności, 10 min., Hiszpania
Dyktando, 5 min., Meksyk
Lothar, 13 min., Szwajcaria
Zgadnij, co widzę, 10 min., Niemcy
Królik i jeleń, 16 min., Węgry   

Filmy z tego pasma wprowadzą najbardziej wymagającą publiczność w wyśmienity nastrój. Wbrew tytułowi, „Odcienie szarego” (reż. A. Averyanova) nie jest smutnym filmem o złej pogodzie, ale pięknie szkicowaną animacją o miłości, z muzyką Fryderyka Chopina w tle. Dwie kolejne, lekkie i radosne animacje zostały stworzone przez filmowców z ogromną wyobraźnią („Emilia”, reż. O. Pesch oraz „Królik i jeleń”, reż. P. Vacz). O tym, że dziecięca fantazja nie zna granic, dowiedzie rodzeństwo w krótkiej niemieckiej produkcji „Zgadnij, co widzę” (reż. A. Nebel). Na spotkanie potworów spod łóżka (i nie tylko) wyruszą bohaterowie dwóch przyprawiających o dreszcze, ale i o uśmiechy filmów „Nocne światło” (reż. N. Coppack) i „Dyktando” (reż. C. Muller), a osamotnieni bohaterowie krótkich metraży „Bruno na wolności” (reż. D. Maculan), „Pocztówka” (reż. S. Le Lay) i „Lothar” (reż. L. Zuberbuehler) wyruszą na poszukiwanie przyjaźni.

24.06.2014 godz. 9:00 "Dookoła świata", 7-10 lat, czas 82 minuty, blok filmowy

Garra Charrua, 12 min., Hiszpania
Przygoda w Kalkucie, 5 min., Indie
Żyzny piasek, 12 min., Hiszpania
Do domu, 10 min., Niemcy
Blondynek z białą owieczką, 9 min., Francja
Bovarius Flavus, 13 min., Brazylia
Komunia Hanny Cohen, 14 min., Irlandia
Wstyd i okulary, 7 min., Włochy   

Filmowa podróż do odległych krajów trzech kontynentów to spotkanie z bohaterami różnych światów i odmiennych kultur. Różne kultury, doświadczenia i emocje – wszystko to tylko pozornie dzieli, gdyż tak naprawdę troski, radości i problemy dzieci i młodzieży na całym świecie są podobne. Mały dżentelmen oprowadzi widza po barwnym i gwarnym indyjskim mieście w „Przygodzie w Kalkucie” (reż. A. Singh), a mieszkaniec Sahary w filmie „Żyzny piasek” (reż. T. Rojo) pokaże, jak żyje się na pustyni. Bliżej nas, za wschodnią granicą, w filmie „Do domu” (reż. s. Feldman), chłopiec ze smutkiem pożegna ojca, który musi wyjechać za granicę do pracy. Bohater filmu „Garra Charrua” (reż. F. Bravo) podzieli się przeżyciami związanymi z przeprowadzką na inny kontynent, poszukiwaniem akceptacji i przyjaźni. Hanna w filmie „Komunia Hanny Cohen” (reż. S. Marcus) będzie próbowała przyjąć pierwszą komunię, mimo że nie jest katoliczką, a bohaterowie „Wstydu i okularów” (reż. A. Riconda) oraz „Bovariusa Flavusa” (reż. L. Calmon) udowodnią, że przyjaźń to wartość uniwersalna.

24.06.2014 godz. 11:00 "Dookoła świata", 11-14 lat, 84 minuty, blok filmowy

Żyzny piasek, 12 min., Hiszpania
Do domu, 10 min., Niemcy
Kadet, 15 min., Belgia
Punkt ciężkości, 17 min., Korea Południowa
Wejście w dorosłość, 18 min., Niemcy
Glyn, 12 min., Wielka Brytania   

Filmy dla widzów ciekawych świata oraz pragnących poznać życie rówieśników z różnych zakątków globu. Bohaterowie pasma, pomimo że czasem wyglądają inaczej lub wychowali się w innych kulturach, mają marzenia, radości i problemy, z którymi utożsamia się każdy nastolatek. Tytułowy Glyn (reż. Y. Gorriz) oraz bohater krótkiego metrażu „Do domu” (reż. S. Feldman) zabiorą widza do swoich domów i pokażą jak radzą sobie w trudnych sytuacjach. Mały mieszkaniec Sahary z „Żyznego piasku” (reż. T. Rojo) sprawdzi, czy na pustyni wyrośnie róża, a bohater „Wejścia w dorosłość” (reż. A. Ahrens), który wychował się w Niemczech, pozna tradycje Turcji – kraju swoich rodziców. O wyrzeczeniach i cenie sportowego sukcesu opowie 13-letni Steve, tytułowy „Kadet” (reż. K. Meul). Najdalsza filmowa podróż skończy się w Korei Południowej, gdzie trzy uczennice zmierzą się z zadaniem domowym wymagającym współpracy i dyscypliny („Punkt ciężkości”, reż. Uhm Daeyong).

25.06.2014 godz. 9:00 "Co nas cieszy, co nas smuci", 7-10 lat, czas 86 minut, blok filmowy

Podarunek, 15 min., Hiszpania
Jeden moment, 7 min., Włochy
O chłopcach, co chodzili po nocy, 16 min., Brazylia
Relikt, 16 min., Brazylia
Słońce mimo deszczu, 10 min., Bułgaria
Garra Charrua, 12 min., Hiszpania
Matylda, 10 min., Włochy

Dobre filmy zawsze wywołują w widzach dużo emocje i skłaniają do refleksji. Takie też są filmy w paśmie, które jednocześnie bawi i wzrusza oraz udowadnia, że trudne tematy można przedstawić w prosty sposób. Nieraz najciekawsze przygody przeżywają bohaterowie, którzy różnią się od typowych kinowych herosów. W filmach „Jeden moment” (reż. D. Suraci), „O chłopcach, co chodzili po nocy” (reż. F. Barone) i „Matylda” (reż. V. Palmieri) takimi bohaterami są dzieci niepełnosprawne, które pomimo licznych barier nawiążą przyjaźnie, będą cieszyć się życiem, a nawet podejmą odważne czyny. Inni młodzi bohaterowie spotkają na swojej drodze wyjątkowych małych („Słońce mimo deszczu”, reż. H. Simeonov) i dorosłych („Relikt”, reż. R. Diniz i „Podarunek”, reż. J. Moreno) przyjaciół. Okaże się, że czasem dorośli mogą nauczyć się więcej od dzieci, niż dzieci od dorosłych.

25.06.2014 godz. 11:00 "Co nas cieszy, co nas smuci", 11-14 lat, czas 96 minut, blok filmowy

Parfait, 20 min., Francja
Garra Charrua, 12 min., Hiszpania
Jeden moment, 7 min., Włochy
Miłość, ciastka i rock'n'roll, 15 min., Niemcy
Najdziwniejsza na świecie, 16 min., Argentyna
O chłopcach, co chodzili po nocy, 16 min., Brazylia

Bohaterowie filmów różnią się od swoich rówieśników. Wszyscy jednak pragną tego samego – by znaleźć swoje miejsce w świecie, do którego czasami nie pasują. Prezentowane postacie pochodzą z różnych stron globu, ale to co ich łączy to rzeczy i wartości, które są dla nich ważne – przyjaźń, akceptacja, pociąg do odkrywania świata i przygód. „Garra Charrua” (reż. F. Bravo) to historia pokazująca, że tam gdzie brakuje słów, uniwersalnym językiem może stać się piłka nożna. Bohaterowie filmów „Parfait” (reż. L. Fenton), „Jeden moment” (reż. D. Suraci) i „O chłopcach, co chodzili po nocy” (reż. F. Barone) to odważni chłopcy i pomysłowi pogromcy potworów, zawierający przyjaźnie w niezwykłych okolicznościach i przeżywający niecodzienne przygody. Dziewczyny, o których opowiadają krótkie metraże „Miłość, ciastka i rock’n'roll” (reż. B. Gutsche) oraz „Najdziwniejsza na świecie” (reż. M. Cattaneo) staną przed ważnym wyborem – dopasowania się do pozostałych lub zaakceptowania siebie bez względu na okoliczności.

26.06.2014 godz. 9:00 "Gabriel", 7-10 lat, czas 83 minuty, film pełnometrażowy, Polska

Nastoletniego Tomka wychowują dziadkowie. Chłopak od zawsze marzył o tym, aby poznać swojego ojca. Wiadomość, że jego tata planuje niebawem wyjazd do USA, sprawia, że chłopak mobilizuje się i wyrusza w podróż. W dotarciu do celu pomaga mu tajemniczy i małomówny towarzysz – Gabriel.

26.06.2014 godz. 11:00 "Dziewczynka z zapałkami", 11-14 lat, czas 60 minut, film pełnometrażowy, Niemcy

Piękna adaptacja filmowa jednej z najsłynniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Widzowie obejrzą rozszerzoną wersję historii dziewczynki z zapałkami. Poznają tytułową bohaterkę Ingę oraz jej przyjaciela Emila w sierocińcu, w którym się wychowują. Pomimo trudnych warunków bohaterowie starają się zachować uśmiech i wspierać się.

Festiwal ma na celu promocję sztuki filmowej wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i twórczego spędzania czasu. Ma charakter niekomercyjny i charytatywny. W jego ramach organizowana jest zbiórka publiczna, z której wpływy trafiają do organizacji wspierającej rozwój dzieci i młodzieży. W 2014 roku odbywać się będzie kwesta na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie "O zdrowie dziecka".

wstęp wolny - liczba miejsc ograniczona - zgłoszenia od grup zorganizowanych przyjmowane są w OCK

Udostepnij na Facebooku
 

Tagi: wydarzenia małopolska kulturalne imprezy eventy festiwale wystawy koncerty
 Zobacz jeszcze na: