Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 03 lipca 2013, 15:15:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kalendarium


Udostepnij na Facebooku

Kalendarium

Kraków - Festiwal Kultury Żydowskiej

Data:

Cze 28 12:00PM - Lip 07 10:00PM

W dniach od 28.06 do 7.07 będzie odbywała się kolejna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie został zapoczątkowany przez Janusza Makucha i Krzysztofa Gierata w 1988 roku. Był pierwszym festiwalem kultury żydowskiej w Polsce – zorganizowany jeszcze w czasach komunizmu – i miał przywrócić pamięć o wielowiekowej tradycji polskich Żydów.

Pierwsza edycja odbyła się w krakowskim kinie Mikro i składało się na nią kilka projekcji filmów oraz sesja naukowa. W czasie 25 lat swojego istnienia, festiwal wzbogacił się o koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, prezentacje filmowe, prezentacje sztuk wizualnych, zwiedzania i zbudował markę, rozpoznawaną na całym świecie. Festiwal jest leaderem w sposobie prezentowania kultury żydowskiej. Nie podążamy za potocznymi skojarzeniami i gustami, ale kreujemy je.

Festiwal jest aktualnie największą tak kompleksową i różnorodną prezentacją tego, czym żyje współczesna kultura żydowska – zarówno w Izraelu, jak też i w całej Diasporze. O udział w festiwalu zabiegają najwybitniejsi artyści, a każdego roku uczestniczy w nim niemalże 30 000 osób z całego świata.

Kultowym wręcz wydarzeniem festiwalu jest koncert Shalom na Szerokiej – w ciągu 7 godzin pokazuje muzykę żydowską z całego świata – w samym sercu żydowskiego Kazimierza: na ulicy Szerokiej.

Dyrektorem Festiwalu jest niezmiennie od pierwszej edycji Janusz Makuch, a jego organizatorem – od 1995 roku – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej.

Od 2009 roku festiwal trwa cały rok, a to dzięki oficjalnemu klubowi festiwalowemu - Cheder Café, którą Stowarzyszenie otworzyło w dawnej modlitewni na Kazimierzu. Oprócz tego, że jest kawiarnią, pełni też funkcję czytelni i przede wszystkim – miejsca spotkań ze światem żydowskim. W tym ze światem żydowskim z Polski: sztandarowym projektem Chederu jest bowiem cykl koncertów Muzyczne Laboratorium Kultury Żydowskiej, prezentujący nową polską muzykę żydowską. W 2011 roku Stowarzyszenie wydało płytę z nagraniami koncertów w Cheder Café.

W 2012 roku Stowarzyszenie uruchomiło – dzięki grantowi z funduszy szwajcarskich – jako pierwsze w Polsce kompleksowy, całoroczny program wolontariatu w instytucji kulturalnej – pod szyldem THE MACHERS, obejmujący zajęcia edukacyjne, samokształceniowe oraz program społeczny i integracyjny.

W ciągu 25 lat istnienia festiwal zmieniał się razem z kulturą żydowską, razem z naszym krajem, z naszą publicznością. 23. edycja festiwalu w 2013 roku jest przełomowa – program wzbogacony jest o wiele nowych elementów, mamy nową identyfikację wizualną i nowy język komunikacji.

Nie jesteśmy festiwalem klezmerskim – jesteśmy festiwalem współczesnej różnorodnej kultury żydowskiej. Pamiętając o przeszłości i tradycji pokazujemy, czym kultura żydowska będzie jutro.

FKŻ & Co.

Przecieramy szlaki. Jesteśmy bezkompromisowi – i to nie tylko w tym, jak pokazujemy żydowską tradycję. Bo interesuje na również żydowskie współczesne życie. No i żydowska przyszłość. Można nas nazwać wizjonerami.
Festiwal Kultury Żydowskiej

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj>>>

 

źródło: Materiały prasowe organziatora

 

Udostepnij na Facebooku
 

Tagi: wydarzenia małopolska kulturalne imprezy eventy festiwale wystawy koncerty
 Zobacz jeszcze na: