Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 03 lipca 2013, 14:00:40
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Miasta » Hańczowa

Hańczowa

Hańczowa to niewielka łemkowska wieś położona w gminie Uście Gorlickie, nad Ropą. Słynie przede wszystkim z cerkwii pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy z XIX wieku. Wieś ta leży tez na Głównym Szlaku Beskidzkim, przez co licznie często odwiedzana jest przez miłośników Beskidu Niskiego.

Historia

Wieś powstała w XV wieku. Jednak pierwsze szczegółowe informacje dostarczają dopiero dokumenty z pierwszej połowy XVI wieku. Pierwszym potwierdzeniem istnienia świątyni w Hańczowej jest fragment drewnianej tablicy pochodzącej z 1644 roku. Była to cerkiew, która zachowała się do połowy XVIII wieku. W 1771 Hańczową zamieszkiwało 95 rodzin unickich, właściciele wsi zmieniali się za to jak w kalejdoskopie. W XIX wieku nastąpił rozwój szkolnictwa we wsi, co było jak na wsie łemkowskie bardzo wcześnie. Wybudowana z wielkim trudem szkoła spłonęła w 1848 roku. Nowa szkoła powstała jednak bardzo szybko. Już w 1881 rokuW 1871 roku, oddano do użytku nową cerkiew, która przetrwała około 120 lat. Przed I Wojną Światową we wsi istniała już czytelnia, zamknięta potem przez Austriaków. Po wojnie, Hańczowej ubyło mieszkańców, głównie przez emigrację do Ameryki. Według spisu z 1936 roku wiadomo, że Hańczowa była dużą wsią. Zamieszkiwało ją 1154 grekokatolików, 13 rzymskich katolików i 22 Żydów


Panorama wsi


Po wojnie  15 rodzin z Hańczowej zdecydowało się na dobrowolny wyjazd na sowiecką Ukrainę. Pozostali w ramach Akcji "Wisła" zostali wywiezieni na ziemie zachodnie. Opuszczone gospodarstwa zostały zajęte przez polskich osadników a cerkiew zaczęła być użytkowana przez rzymskich katolików. 

Źródłohttp://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/miejscowosci&ID=45

Szlaki

szlak turystyczny czerwony Banica – Izby – Ropki – Hańczowa – Kozie Żebro – Regietów – Rotunda (Główny Szlak Beskidzki)

Wirtualny spacer


Wyświetl większą mapę
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: