Hala Łabowska, fot. Wikimedia Commons/Jerzy Opioła
PrzyrodaZwiedzanie

Hala Łabowska

Hala Łabowska to malownicza polana w Beskidzie Sądeckim, w samym sercu Pasma Jaworzyny. Choć na łatwo dojść na Halę Łabowską, gdyż zajmuję to kilka godzin warto by mieć okazję obcowania z dziką przyrodą i pięknymi widokami Sądecczyzny.

Łabowska Hala jest dobrym punktem widokowym w kierunku północnym i północno-wschodnim. Widać stąd wzniesienia Beskidu Niskiego a także szczyty Beskidu Sądeckiego. Jest również ważnym węzłem szlaków turystycznych.

Nazwa

Nazwa hali wzięła się od łemkowskiej wsi Łabowa, której mieszkańcy wypasali owce. Po II Wojnie Światowej w ramach Akcji Wisła Łemkowie zostali przesiedleni, a hala przeszła na własność lasów państwowych. Część stanowi własność PTTK.

Historia

Kiedyś hala była wypasana. Ponieważ jednak już od dawna zaprzestano wypasu obecnie hala częściowo zarosła lasem. Przed całkowitym zalesieniem chroni ją nadanie jej statusu użytku ekologicznegoNa hali znajdował się kiedyś domek myśliwski dawnego właściciela – hrabiego Adama Stadnickiego. Spalili go podczas II Wojny Światowej partyzanci, gdyż z domku tego korzystali niemieccy żołnierze.

Na Hali Łabowskiej w 1953 roku rozpoczęto budowę schroniska. Najpierw pojawił się schron turystyczny, następnie dobudowywano kolejne pokoje i pomieszczenia użytkowe. W 1973 roku nastąpiła modernizacja budynku według projektu Władysława Pawlicy. W 1995 roku nadano mu imię Władysława Stendery wybitnego działacza PTTK.


Hala Łabowska, fot. Wikimedia Commons/Jerzy Opioła
Schronisko na Hali Łabowskiej, fot. Wikimedia Commons/Jerzy Opioła

 

Szlaki

szlak turystyczny czerwony  Główny Szlak Beskidzki na odcinku pomiędzy Rytrem, a Jaworzyną Krynicką. Czas przejścia z Rytra na Halę Łabowską (ok. 4,5 h ). Czas przejścia na Jaworzynę Krynicką (3 h)

szlak turystyczny niebieski Szlak Piwniczna-Zdrój – Łabowa. Czas dojścia z Piwnicznej to 4h, z Łabowej 3h.

szlak turystyczny żółty Szlak Łomnica-Zdrój – Hala Łabowska. Czas przejścia: 4 h (3h w dół)

Ciekawostki

– W lesie niedaleko polany znajduje się pomnik księdza Władysława Gurgacza – kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, który został w 1949 zastrzelony przez UB.

– Na hali powyżej schroniska znajduje się pomnik upamiętniający partyzantów 9 kompanii 3 batalionu 1 Pułku strzelców Podhalańskich, którzy w tym rejonie walczyli z hitlerowcami.

Podobne wpisy

Zamek królewski w Niepołomicach

Łukasz Kurbiel

Kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Kościół św. Jana Chrzciciela w Prandocinie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej