ZabytkiZwiedzanie

Fort 50a Lasówka

Fort 50a Lasówka został zbudowany w 1899 r. jako część Twierdzy Kraków a jego projektantem był Emil GołogórskiPołożony jest na południowym brzegu Wisły, tuż przy wałach. Zadaniem tego fortu była obrona doliny Wisły, wałów, niedalekiej przeprawy na drugi brzeg oraz pomoc ogniowa dla Frotu 49 1/2a Mogiła po drugiej stronie rzeki. 

Konstrukcja:

For 50a Lasówka otaczał ziemny wał obwodowy, uformowany od strony zapola w kształcie ziemnej bastei. W jego centrum znajdował się plac z pochylonymi rampami wjazdowymi umożliwiającymi wtoczenie dział. W fort posiadał dwukondygnacyjny blok koszar czołowych mogących pomieścić 157 osobową załogę. W salach ułożonych było tylko 80 łóżek,  pozostałych 77 żołnierzy czuwało wówczas na zmianie bojowej jednak pełna obsada Fortu następowała tylko w przypadku zagrożenia wojennego.

Fort posiadał wyjątkowe rozwiązania. Jednym z nich była fosa wypełniana wodą z Wisły, przez co fort nazywany bywał fortem wodnym. 

Posiadał również otwarte stanowiska dział polowych na wale. Podczas ostrzału dział chowano w betonowych schronieniach a do walki wytaczano dopiero po ustaniu ognia. Bardziej ekonomiczny i nowocześniejszy system, wymagał jednak lepszego maskowania i sprawności działania.

Historia fortu:

W latach 1918 – 19 Fort 50a Lasówka został znacznie zniszczony. W okresie międzywojennym odremontowany zaczął spełniał funkcję magazynową, którą jednak szybko porzucono ze względu na duże zawilgocenie. Magazynem stał się ponownie podczas II wś, po której został przekazany władzom cywilnym.
Począwszy od lat 60. XX w. następuje ciągła dewastacja fortu. Przemysłowe adaptacji obiektu spowodowały ogromne zniszczenia – dobudowano magazyny, wiaty, zniszczeniu uległy wówczas stare pomieszczenia czy okna. Zaprzestanie działalności przemysłowej na terenie fortu w 1992 r. przez spółdzielnie chemiczną ”Barwa” jeszcze pogorszyło sprawę. W kolejnych latach skradziono wszystkie metalowe pozostałości jak pancerne okiennice czy balustrady oraz zawaliła się kondygnacja wewnątrz budynku. 

Obecnie fort przechodzi rewitalizację.

Źródło informacji o Forcie: http://www.fortyck.pl/fort_50a_lasowka.htm

Podobne wpisy

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce

Łukasz Kurbiel

Dolina Bolechowicka

Łukasz Kurbiel

Skansen w Dobczycach

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej