Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 06 maja 2013, 14:55:41
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki świeckie » Fort 50a Lasówka

Fort 50a Lasówka

Fort 50a Lasówka został zbudowany w 1899 r. jako część Twierdzy Kraków a jego projkatantem był Emil GołogórskiPołożony jest na południowym brzegu Wisły, tuż przy wałach. Zadaniem tego fortu była obrona doliny Wisły, wałów, niedalekiej przeprawy na drugi brzeg oraz pomoc ogniowa dla Frotu 49 1/2a Mogiła po drugiej stronie rzeki. 

Konstrukcja:

For 50a Lasówka otaczał ziemny wał obwodowy, uformowany od strony zapola w kształcie ziemnej bastei. W jego centrum znajdował się plac z pochylonymi rampami wjazdowymi umożliwiającymi wtaczenie dział. W fort posiadał dwukondygnacyjny blok koszar czołowych mogących pomieścić 157 osobową załogę. W salach ułożonych było tylko 80 łóżek,  pozostałych 77 żołnierzy czuwało wówczas na zmianie bojowej jednak pełna obsada Fortu następowała tylko w przypadku zagrożenia wojennego.

Fort posiadał wyjątkowe rozwiązania. Jednym z nich była fosa wypałniana wodą z Wisły, przez co fort nazywany bywał fortem wodnym. 

Posiadał również otwarte stanowiska dział polowych na wale. Podczas ostrzalu dział chowano w betonowych schronieniach a do walki wytaczano dopiero po ustaniu ognia. Bardziej ekonomiczny i nowocześniejszy sytem, wymagał jednak lepszego maskowania i sprawności działania.

Historia fortu:

W latach 1918 - 19 Fort 50a Lasówka został znacznie zniszczony. W okresie międzywojennym odremontowany zaczął spełniał funkcję magazynową, którą jednak szybko porzucono ze względu na duże zawilgocenie. Magazynem stał się ponownie podczas II wś, po której został przekazay władzom cywilnym.  

Począwszy od lat 60. XX w. następuje ciągła dewastacja fortu. Przemysłowe adaptacji obiektu spowodowały ogromne zniszczenia - dobudowano magazyny, wiaty, zniszczeniu uległy wówczas stare pomieszczenia czy okna. Zaprzestanie działaności przemysłowej na terenie fortu w 1992 r. przez spółdzielnie chemiczną ''Barwa'' jeszcze pogorszyło sprawę. W kolejnych latach skradziono wszystkie metalowe pozostałosci jak pancerne okiennicze czy balustrady oraz zawaliła się kondygnacja wewnatrz budynku. 


Tekst i zdjęcia Łukasz Kurbiel

Źródło informacji o Forcie: http://www.fortyck.pl/fort_50a_lasowka.htm

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: