Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 06 sierpnia 2013, 15:04:28
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Fauna Tatr

Fauna Tatr

Fauna Tatr jest niezwykle zróżnicowana. Odnosi się zarówno do okazów spotykanych powszechnie w innych rejonach Polski, jak i tych, które można spotkać tylko w górach (niekiedy tylko w Tatrach).

Jeżeli chodzi o ssaki pospolite, to wypada wymienić choćby lisa, jelenia, sarnę, zająca, rysia, żbika, dzika, łasicę czy też gronostaja. Ptaki długo byłoby można wymieniać. Z kolei tylko tutaj występują świstaki. Te sympatyczne gryzonie można spotkać jedynie w piętrze hal. Zimą zapadają w letarg. Wczesną wiosną budzą się i zazwyczaj wychodzą kilka metrów spod śniegu. Świstaki są bardzo bystre. W mgnieniu oka wyczuwają zbliżające się niebezpieczeństwo. Specyficznymi gwizdami ostrzegają nie tylko innych przedstawicieli gatunku, ale również kozice.

Podobnie kozice w Polsce można ujrzeć jedynie w Tatrach, dokładniej w piętrach kosodrzewiny, hal i turni. Na tle innych ssaków wyróżniają się mocno umięśnionymi nogami i znacznie większym sercem, co pozwala im z gracją, sprawnie i przede wszystkim prędko poruszać się po skałach. Są praktycznie pozbawione wrogów, gdyż atakują je czasem jedynie rysie i orły przednie (te drugie porywają tylko małe koźlęta). Długo górale polowali na kozice, ale już w 1869 roku sejm galicyjski zabronił tego, wprowadzając ochronę gatunkową.

O orłach przednich krążyły niegdyś legendy (m.in. że porywają dzieci). Obecnie w polskich Karpatach jest ich zaledwie 30 par, a w Tatrach są praktyczn

ie na wymarciu (2-3 pary). A szkoda, bo to bardzo szlachetne ptaki, które trwale wpisały się do annałów historii turystyki tatrzańskiej, o czym świadczą choćby nazwy: „Orla Perć” czy „Orla Baszta”.

Niemniej jednak bezdyskusyjnym królem karpackiej (a przez to i tatrzańskiej) puszczy jest niedźwiedź brunatny. Potężny, silny, tylko z pozoru ociężały i ospały. Biega z prędkością dochodzącą do 60 km/h. Poza tym doskonale pływa i chodzi po drzewach. Lepiej z nim się nie ścigać! Na szczęście niedźwiedzie są bardzo pokojowo nastawione i sporadycznie atakują turystów. Spotykane w obrębie całego Tatrzańskiego Parku Narodowego, lecz najczęściej w okolicy Wołoszyna. 

Oprócz wymienionych na uwagę zasługują jeszcze pstrągi i głuszce. 

Źródło:
Artykuł nadesłany przez zaprzyjaźnioną stornę natatry.pl
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: