Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 29 maja 2013, 14:39:05
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki świeckie » Dwór w Wadowie

Dwór w Wadowie

Dwór Badenich w Wadowie to jeden z wielu ciekawych zakątków Krakowa, odizolowanych od miasta przez przemysłowe zabudowania Nowej Huty. Dwór choć zapomniany i zniszczony urzeka architekturą i położeniem w malowniczym parku.

Historia

Klasycystyczny dwór powstał w 1874 roku. Zaprojektował go Antoni Łuszczkiewicz dla właściciela Wadowa, Józefa Badeniego. Okazała budowla otoczona została malowniczym parkiem. Po północnej stronie, nad wejściem znajduje się napis Z DARÓW BOŻYCH.

Badeniowie mieszkali w dworze do 1945 roku. Potem w budynku znajdowała się szkoła, a od lat 70. XX wieku przedszkole. W latach 90. odnaleźli się spadkobiercy, którzy zrzekli się praw własności i przekazali dwór gminie.

W 2008 roku wybuchł pożar na poddaszu dworu. Spłonęła część drewnianego strychu ze stropem i dachem.Architektura

Dwór to duża, murowana budowla, stojąca na wysokiej podmurówce, zbudowana w stylu klasycystycznym. Dwór posiada 4 wejścia. Główne, które prowadzi od strony parku, osłonięte jest rodzajem ganku, który stanowi oddzielną dobudówkę. Warto zwrócić uwagę na zachowaną w dobrym stanie rzeźbioną dekorację fryzów biegnących poniżej dachu i otaczających budynek oraz na umieszczoną w specjalnej niszy figurę Matki Boskiej. Poniżej figury, na wysokości parteru, ustawiono duży, kamienny wazon. 

Stan obecny

Obecnie sam budynek nie jest użytkowany, zaś w parku odbywają się imprezy dla dzieci, zawody sportowe na znajdującym się tam boisku oraz dożynki.


 Zobacz więcej zdjęć z Dworu w Wadowie>>>


 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: