Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: niedziela, 01 września 2013, 17:01:12
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Inne » Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem ro najstarszy zakopiański cmentarz położony w centrum miasta. Powstał w połowie XIX wieku i pochowano tu wielu znanych ludzi, zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Cmentarz jest tez wyjątkowy dzięki regionalnej architekturze nagrobków.

Nazwa cmentarza

Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyzek” oznacza urwisko nad potokiem.


Zabytkowe nagrobki, fot. Bartosz Twarowski


Znaczenie cmentarza

Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie,metalu lub kamieniu kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Wiele z nich powstało w pracowni rzeźbiarza Władysława Hasiora.

Kto jest tu pochowany?

Zaraz przy wejściu, z prawej strony, znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki. Nieco dalej pochowany jest Stanisław MarusarzHelena Marusarzówna i Kornel Makuszyński. Po drugiej stronie znalazł swoje miejsce grób Władysława OrkanaKazimierza Przerwy-Tetmajera i Tytusa Chałubińskiego. Za nimi znajdują się groby Sabały i Stanisława Witkiewicza. Na uwagę zasługują też symboliczne mogiły Mieczysława Karłowicza, czy Bronisława Piłsudskiego.


Zobacz więcej zdjęć z cmentarza


Ciekawostki

- Przed cmentarzem znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847–1852.

- Od lipca 2013 pobierana jest dobrowolna ofiara od zwiedzających cmentarz. Pieniądze przeznaczane będą na konserwację obiektów.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: