Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: niedziela, 25 maja 2014, 15:42:56
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Chudobno mie mama miała... Dzieciństwo pod Tatrami - wystawa

Chudobno mie mama miała... Dzieciństwo pod Tatrami - wystawa

Od 17 maja do 2 listopada 2014 roku w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich w Zakopanem – filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – prezentowana będzie wystawa zatytułowana „Chudobno mie mama miała... Dzieciństwo pod Tatrami”. 

Dziewczynki góralskie -  fot. J.Mlodziejowski

Chcemy przedstawić wizerunek dzieciństwa niełatwego, często cierpiącego niedostatek, bywało głodnego, ubogiego w sprzęty, ubrania, czas wolny, zabawki, obarczonego licznymi obowiązkami, ale też nie pozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, szalonych pomysłów i marzeń.

Determinowała je nade wszystko, wielopokoleniowa, patriarchalna rodzina, która prawie wszystkie dziedziny życia jej członków podporządkowywała trwaniu gospodarstwa. Głową i kierownikiem familii był ojciec, a pozostali członkowie pełnili określone przez tradycję, wiek i płeć funkcje.

Rola dziecka była zrazu najmniejsza, wzrastała wraz z wiekiem i rosnącymi możliwościami wykonywania różnorakich prac. To określało jego status w rodzinie, a ten znajdował odbicie między innymi w miejscu dziecka w przestrzeni domowej, ubiorze, opiece sprawowanej nad nim, jego obowiązkach i przyjemnościach, zabawach.

Duże znaczenie w tym osobliwym dzieciństwie odgrywało środowisko naturalne regionu, wpływające na charakter gospodarki, rodzaj zajęć ludności i szczególnie trudne warunki życia.

Temat dzieciństwa, wielowątkowy i zawsze wywołujący emocje, nigdy jeszcze nie gościł w repertuarze czasowych wystaw Muzeum Tatrzańskiego. Po raz pierwszy w jednym miejscu pokazane będą zbiory ilustrujące życie dzieci z Podtatrza, pochodzące z kilku placówek muzealnych oraz od osób prywatnych.

Na wystawie będzie można zobaczyć domowe sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe, a także dużą ilość interesujących fotografii. Najstarsze pamiątki pochodzą z końca XIX wieku, najmłodsze z okresu II wojny światowej i pierwszych lat po niej.

Wystawa „Chudobno mie mama miała... Dzieciństwo pod Tatrami” wpisuje się w obchody 125. rocznicy otwarcia Muzeum Tatrzańskiego (1889).

Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Zakopane, a patronat honorowy nad nim przyjęli: Janusz Majcher – Burmistrz Miasta Zakopane, Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty, Marcin Zubek – Prezes Zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan.

Źródło: muzeumtatrzanskie.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: