ZabytkiZwiedzanie

Cerkiew w Przysłupie

Cerkiew św. Michała Archanioła w Przysłupie to greckokatolicka budowla położona nieopodal schroniska na stokach Magury Małastowskie w Beskidzie Niskim. Ten niezwykły obiekt z XVIII wieku jest niezwykłym świadectwem łemkowskiej spuścizny Beskidu Niskiego oraz pięknym elementem kulturowego krajobrazu tych ziem.

Historia

Drewniana cerkiew w Przysłupie została wzniesiona w 1756 roku. Pracowali przy niej miejscowi mistrzowie Jan i Danyił. Pierwotnie znajdowała się nad potokiem spływającym po południowym stoku Magury Małastowskiej. Ponieważ jednak co roku potok ten wzbierał i zalewał budynek, mieszkańcy Przysłupa przenieśli cerkiew na zbocze góry, w miejsce, gdzie pozostawała poza zasięgiem wody.

W 1880 obiekt został gruntownie przebudowany. Poszerzono wówczas przedsionek cerkwi, czyniąc go równym szerokości nawy. Zmieniono też konstrukcję wieży i dachu. Do wnętrza świątyni wstawiono nowy ikonostas, a znajdującą się w nim ikonę patrona świątyni, św.Łukasza przerobiono na wizerunek archanioła Michała. W 1929 roku wykonano nową polichromię wnętrza.

Po Akcji Wisła budynek został zaadaptowany na kościół rzymskokatolicki, od 1956 roku był sporadycznie udostępniany katolikom obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Z powodu rozmieszczenia budynku na stromym stoku cerkiew w latach 80. XX wieku była już w bardzo złym stanie technicznym. Została jednak wyremontowana i od tego czasu jest użytkowana wyłącznie przez parafię greckokatolicką.

Architektura

Cerkiew jest drewniana, jednonawowa, z nawą i przedsionkiem równej szerokości i wysokości przy znacznie niższym prezbiterium. Całość pokrywa dach kalenicowy kryty blachą. Ponad przedsionkiem wznosi się prostokątna wieża zwieńczona hełmem. Podobne konstrukcje rozmieszczono ponad prezbiterium i w centrum nawy. Okna świątyni są prostokątne.

We wnętrzu zachował się osiemnastowieczny trzyrzędowy ikonostas oraz polichromia powstała po 1929 roku, w tym przedstawienie Trójcy Świętej i wizerunek patrona cerkwi na jej stropie. W bocznym ołtarzu znajduje się ikona św. Mikołaja.

Ciekawostki

Nieopodal znajduje się cerkiew św. Paraskewy w Nowicy.

Źródła:

-http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=97

– http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=157

Podobne wpisy

Kozia Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Tomanowa Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Biecz

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej