Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 22 października 2012, 10:24:48
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce

Cerkiew pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce to dziś prawosławna cerkiew filialna należąca do parafii św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju. Do roku 1947 była to świątynia greckokatolicka. Powstała w 1801 roku i jest jednym z bardziej malowniczych obiektów sakralnych w regionie.

Historia

Cerkiew powstała w 1801 roku z kamienia rzecznego. Do 1947 cerkiew w Blechnarce była świątynią greckokatolicką. Po wysiedleniu ludności, w budynku urządzono owczarnię. W 1958 roku obiekt przekazano Kościołowi prawosławnemu. Od tego czasu cerkiew przeszła wiele remontów: odnowiono ikonostas,  gruntownie odrestaurowano wnętrze, wymieniono podłogę i pokrycie dachu. Planowane jest odnowienie elewacji, której kolor ma zostać zmieniony z malinowego na biały.

Architektura

Cerkiew jest orientowana i trójdzielna. Nad babińcem wznosi się wieża (zarazem  dzwonnica). Nawę i prezbiterium pokrywa blaszany dach kalenicowy. Cerkiew posiada 3 kopuły: 1 na wieży i 2 na dachu nad nawą i prezbiterium.

Wewnątrz znajduje się ikonostas z 1865 roku. Na uwagę zasługują dwie duże ikony, umieszczone na bocznych ścianach nawy – Wskrzeszenie Łazarza i Sąd Ostateczny. Sufit nawy pokryty jest polichromią o motywach geometrycznych. Ołtarz ozdobiony jest malowidłami pozorującymi trójwymiarowe detale architektoniczne. Na ścianach prezbiterium namalowano postacie 4 ewangelistów, a na suficie przedstawiono Ducha Świętego w postaci gołębicy. W przedsionku znajduje się okrągły obraz przedstawiający scenę wygnania Adama i Ewy z raju oraz polichromia z wizerunkami aniołów. Na stropie chóru wykonano fresk przedstawiający króla Dawida grającego na harfie.

Cerkiew otoczona jest niewysokim, kamiennym murem. Na bramie wejściowej znajduje się blaszany, namiotowy dach z krzyżem. Przy cerkwi ustawiono w 1988 lastrykowy krzyż (w związku z 1000-leciem chrztu Rusi) oraz umieszczono tablicę upamiętniającą deportacje w ramach Akcji Wisła.


Fot. Bartosz Twarowski


Ciekawostki

- Główna uroczystość obchodzona jest w dzień patronów – 14 listopada.

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_%C5%9Awi%C4%99tych_Kosmy_i_Damiana_w_Blechnarce

http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=431

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: