ZabytkiZwiedzanie

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce

Cerkiew pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana w Blechnarce to dziś prawosławna cerkiew filialna należąca do parafii św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju. Do roku 1947 była to świątynia greckokatolicka. Powstała w 1801 roku i jest jednym z bardziej malowniczych obiektów sakralnych w regionie.

Historia

Cerkiew powstała w 1801 roku z kamienia rzecznego. Do 1947 cerkiew w Blechnarce była świątynią greckokatolicką. Po wysiedleniu ludności, w budynku urządzono owczarnię. W 1958 roku obiekt przekazano Kościołowi prawosławnemu. Od tego czasu cerkiew przeszła wiele remontów: odnowiono ikonostas,  gruntownie odrestaurowano wnętrze, wymieniono podłogę i pokrycie dachu. Planowane jest odnowienie elewacji, której kolor ma zostać zmieniony z malinowego na biały.

Fot. Bartosz Twarowski

Architektura

Cerkiew jest orientowana i trójdzielna. Nad babińcem wznosi się wieża (zarazem  dzwonnica). Nawę i prezbiterium pokrywa blaszany dach kalenicowy. Cerkiew posiada 3 kopuły: 1 na wieży i 2 na dachu nad nawą i prezbiterium.

Wewnątrz znajduje się ikonostas z 1865 roku. Na uwagę zasługują dwie duże ikony, umieszczone na bocznych ścianach nawy – Wskrzeszenie Łazarza i Sąd Ostateczny. Sufit nawy pokryty jest polichromią o motywach geometrycznych. Ołtarz ozdobiony jest malowidłami pozorującymi trójwymiarowe detale architektoniczne. Na ścianach prezbiterium namalowano postacie 4 ewangelistów, a na suficie przedstawiono Ducha Świętego w postaci gołębicy. W przedsionku znajduje się okrągły obraz przedstawiający scenę wygnania Adama i Ewy z raju oraz polichromia z wizerunkami aniołów. Na stropie chóru wykonano fresk przedstawiający króla Dawida grającego na harfie.

Cerkiew otoczona jest niewysokim, kamiennym murem. Na bramie wejściowej znajduje się blaszany, namiotowy dach z krzyżem. Przy cerkwi ustawiono w 1988 lastrykowy krzyż (w związku z 1000-leciem chrztu Rusi) oraz umieszczono tablicę upamiętniającą deportacje w ramach Akcji Wisła.

 

Ciekawostki

– Główna uroczystość obchodzona jest w dzień patronów – 14 listopada.

 

Podobne wpisy

Tomanowa Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Dolina Kluczwody

Łukasz Kurbiel

Zamek w Rabsztynie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej