Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 29 maja 2013, 15:11:49
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki świeckie » Brama Seklerska w Tarnowie

Brama Seklerska w Tarnowie

Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego to prezent dla Tarnowa od węgierskiej Fundacji Irott Szó i miasta Sepsiszentgyőrgy. Brama wiążę się z bitwą pod Ostrołęką, w czasie Powstania Listopadowego, w której walczył generał Józef Bem.

Brama została przekzana Tarnowowi w roku 2001, w 170 rocznicę bitwy pod Ostrołęką. To podczas niej natarcie Rosjan powstrzymał śmiały atak 4 baterii artylerii lekkokonnej generała Józefa Bema.

Seklerzy i ich bramy

Brama Seklerska to dzieło Seklerów, ludu węgierskiego zamieszkującego tereny wysunięte najbardziej na wschód w zagłębieniu Karpat. Ich rola jest bardzo ważna dla historii i życia intelektualnego Węgrów.

Rzeźbione bramy seklerskie stanowią ucieleśnienie osobliwej ludowej świadomości. Wyrabiano je przeważnie z różnych rodzajów drzewa dębowego dobrej jakości, rzadziej z drzewa sosnowego. Bramy w swojej strukturze konstrukcyjnej noszą cechy techniki budowlanej, europejskiego ciesielstwa, podczas gdy układy ornamentów, rzeźbionych motywów kwiatów, wąsów i różnych symboli są odbiciami innego świata i mają źródło w rzeczywistości sprzed podboju owego terytorium przez przybyłych ze wschodu Madziarów. Spośród budowanych przed wiekami na wielkich obszarach Europy bram, najładniejsze, konstrukcyjnie najbardziej imponujące okazy w największej liczbie zachowały się w Siedmiogrodzie.

Tradycyjna gościnność Seklerów nie pozwala zamykać bramy. Stoi ona otworem przed szczęśliwymi i nieszczęśliwymi jak otwarte, filantropijne serca Seklerów. To chcą wyrażać wyryte na łukach bram napisy: "Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym".

Ciekawostki

Sándor Petőfi był poetą węgierskim, ideowym przywódcą młodzieży budapeszteńskiej i uczestnikiem powstania węgierskiego. Zginął jako adiutant generała Józefa Bema w bitwie pod Segesvárem.

Wirtualny Spacer


Wyświetl większą mapę

Źródła:

http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/TARNOW/Zabytki-i-atrakcje/Brama-Seklerska

http://fotopolska.eu/Tarnow/b75244,Brama_Seklerska_im_Jozefa_Bema_i_Sandora_Petfiego.html

http://m.tarnow.travel/szlaki-tematyczne/szlak-gen-jozefa-bema/brama-seklerska/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: