ZabytkiZwiedzanie

Brama seklerska w Starym Sączu

Brama seklerska w Starym Sączu to jedna z trzech bram tego typu w Polsce. Pozostałe położone są też w Małopolsce: w Tarnowie i Koszycach Wielkich. Brama to dar od narodu węgierskiego, a dokładniej mieszkających na Węgrzech seklerów. Brama symbolizuje gościnność, a jej przejście ma przynosić szczęście.  

Pochodzenie

Bramka seklerska stanęła w Starym Sączu w czerwcu 1999 roku. Była darem Seklerów dla Starego Sącza z okazji kanonizacji błogosławionej Kingi, węgierskiej księżniczki, żony księcia Bolesława Wstydliwego i założycielki miejscowego klasztoru klarysek. Kinga była córką króla Węgier Beli IV i wśród węgierskich katolików cieszy się dużą estymą. Święta jest szczególnie popularna wśród starszych pokoleń seklerów, węgierskojęzycznego ludu zamieszkującego Siedmiogród (dziś Rumunia), który już od średniowiecza miał za zadanie obronę wschodnich rubieży Korony św. Stefana, głównie przed zagrożeniem ze strony Turków osmańskich.

 

Na bramie seklerskiej ze Starego Sącza znajdują się wizerunki św. Kingi oraz św. Jadwigi, króla Polski, córki Ludwika Węgierskiego, żony Władysława Jagiełły.

Brama znajduje się w pobliżu klasztoru sióstr klarysek, nieopodal zbiegu traktu św. Kingi i ul. Bandurskiego.

Brama seklerska w Starym Sączu
Fot. Karina Twarowska

Seklerzy i ich bramy

Brama Seklerska to dzieło Seklerów, ludu węgierskiego zamieszkującego tereny wysunięte najbardziej na wschód w zagłębieniu Karpat. Ich rola jest bardzo ważna dla historii i życia intelektualnego Węgrów.

Rzeźbione bramy seklerskie stanowią ucieleśnienie osobliwej ludowej świadomości. Wyrabiano je przeważnie z różnych rodzajów drzewa dębowego dobrej jakości, rzadziej z drzewa sosnowego. Bramy w swojej strukturze konstrukcyjnej noszą cechy techniki budowlanej, europejskiego ciesielstwa, podczas gdy układy ornamentów, rzeźbionych motywów kwiatów, wąsów i różnych symboli są odbiciami innego świata i mają źródło w rzeczywistości sprzed podboju owego terytorium przez przybyłych ze wschodu Madziarów. Spośród budowanych przed wiekami na wielkich obszarach Europy bram, najładniejsze, konstrukcyjnie najbardziej imponujące okazy w największej liczbie zachowały się w Siedmiogrodzie.

Tradycyjna gościnność Seklerów nie pozwala zamykać bramy. Stoi ona otworem przed szczęśliwymi i nieszczęśliwymi jak otwarte, filantropijne serca Seklerów. To chcą wyrażać wyryte na łukach bram napisy: „Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym”.

Ciekawostki

– W ceremonii przekazania bramy społeczności Starego Sącza uczestniczyli przedstawiciele społeczności seklerskiej oraz ówczesny prezydent Węgier Árpád Göncz.

Podobne wpisy

Dolina Racławki

Łukasz Kurbiel

Cerkiew w Przysłupie

Łukasz Kurbiel

Sanktuarium na Olczy w Zakopanem

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej