Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 08 maja 2013, 12:27:48
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych Małopolski związany przede wszystkim z papieżem Polakiem Janem Pawłem II. To miejsce 5 wizyt papieskich jest celem pielgrzymek z całego oświata oraz najważniejszym miejscem w Wadowicach.

Historia

Pierwsza wzmianka o kościele w Wadowicach pochodzi z 1325. Pierwszy kościół był małą drewnianą świątynią. W 1440 spłonął doszczętnie podczas pożaru miasta. Na jego zgliszczach, w połowie XV wieku wzniesiono już murowany kościół. Z tego okresu pochodzi obecne dwuprzęsłowe prezbiterium zamknięte prostą ścianą i nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Kolejny pożar miasta z 1726 roku również nie oszczędził również kościoła. Dlatego też w latach 1792–1798 trzeba było wybudować kościół jeszcze raz. Tym razem stylu późnobarokowym, z zachodnią fasadą frontową zwieńczoną wieżą z baniastym hełmem. W 1808 roku nowy kościół został konsekrowany przez ówczesnego ordynariusza diecezji krakowskiej księdza biskupa Andrzeja Rawę-Gawrońskiego.

W XIX wieku rozbudowano świątynię. Od wschodu dobudowano dwukondygnacyjny aneks mieszczący zakrystię i skarbiec. Odrestaurowano fasadę w stylu neobarokowym. Wtedy to powstał balkon powyżej głównego wejścia. Pracami kierował krakowski architekt Tomasz Pryliński znany z odnowy sukiennic. 

Kościół przetrwał I Wojnę Światową prawie bez strat. Zrekwirowano mu tylko dzwony. Pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku została zrzucona na kościół bomba, która uszkodziła m.in. dach. Spowodowało to ponad roczną przerwę w użytkowaniu świątyni. W latach 1945–1947 powiększono kościół o dwa boczne wejścia oraz dobudowano przedsionki z obu stron korpusu nawowego. Rozbudowano też zakrystię. W 1986 kaplice boczne zostały zintegrowane z prezbiterium za pomocą arkadowych przejść, które powstały w miejscach okien.

W  1992 roku papież Jan Paweł II nadał kościołowi Ofiarowania NMP tytuł Bazyliki Mniejszej.

W latach 2000 - 2003 dokonano gruntownej renowacji kościoła. W 2007 roku zakończono renowację elewacji.


Bazylika, fot. Bartosz Twarowski


Kaplice  

 Od strony północno-wschodniej znajduje się kaplica Świętej Rodziny. W kaplicy znajduje się kamienna barokowa chrzcielnica ze złotą pokrywą, zwieńczoną krzyżem.

Od strony północno-zachodniej znajduje się licząca ponad sto lat kaplica Matki Bożej, w której umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowany przez Ojca Świętego w 1999 roku. Od świątyni kaplica oddzielona jest czarną kratą, na której umieszczono herb papieski i napis Totus Tuus oraz wota składane przez wiernych.

Od strony południowo-wschodniej znajduje się kaplica Świętego Krzyża z wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa. Złożono w niej także relikwie św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, św. Szymona z Lipnicy oraz św. Ojca Pio.

Od strony południowo-zachodniej powstała kaplica Papieska, w której złożone są relikwie Jana Pawła II Wielkiego. Wystrój kaplicy stanowią elementy papieskiego ołtarza wzniesionego przed Bazyliką z okazji spotkania Benedykta XVI z wiernymi w Wadowicach 25 maja 2005 roku, podczas papieskiej pielgrzymki Śladami Wielkiego Poprzednika.

Pielgrzymki Papieskie  

Wadowicki kościół odwiedzał w czasie każdej wizyty do rodzinnego miasta papież Jan Paweł II oraz później Benedykt XVI:

- 7 czerwca 1979 – pierwsza pielgrzymka do Polski i pierwsza wizyta w Wadowicach Karola Wojtyły jako głowy Kościoła

- 14 sierpnia 1991 – konsekracja kościoła pw. św. Piotra Apostoła

- 16 czerwca 1999 – koronacja papieskimi koronami cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

- 27 maja 2006 bazylikę odwiedził papież Benedykt XVI.

Msze Święte

- W dni powszechne: 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 12.00 i 18.00
- W niedziele i święta: 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.15 i 18.00 (19.00 w okresie letnim od maja do września)

Ciekawostki

Prawdopodobnie od początku swojego istnienia kościół był pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Staraniem proboszcza księdza Mikołaja Zamoyskiego papież Grzegorz XVI zamienił w 1836 roku tytuł na Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

- Jan Paweł II w Wadowicach:


Źródła:

-  http://www.wadowicejp2.pl/lewe/historia-parafii

http://www.wck.wadowice.pl/Obiekty-sakralne.1022.0.html

- http://zlotapolska.pl/offer,2,5-bazylika-najswietszej-maryi-panny-w-wadowicach

- Wikipedia

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Plac Jana Pawła II 1 34-100 Wadowice

Telefon: +48 33 873 20 96

www: www.bazylika.wadowice.pl

E-mail: wadbazyl@wp.pl

 

 Zobacz jeszcze na: