Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 19 marca 2013, 13:40:05
Autor: admin
Home » Menu Główne » Do poczytania » Różności » Anty-Kraków

Anty-Kraków

Kraków dotknęło rozbicie dzielnicowe. Niedawno musiał się podzielić popularnością z Kazimierzem. Teraz o swoją sławę upomniała się trzecia dzielnica małopolskiego Trójmiasta: Podgórze.

Stary Kraków to zestaw nobliwych skojarzeń ze szkolnej wycieczki, czyli Wawel, Rynek Główny, Wit Stwosz, Smocza Jama. Po atrakcje nocnego życia trzeba się udać do alternatywnego Kazimierza. Ale coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że najmodniejsza i najładniejsza dzielnica miasta mieści się na prawym brze- gu Wisły. Stare Podgórze to nowa wizytówka Krakowa. Miesiąc temu obchodzono tu 225. rocznicę założenia wolnego królewskiego miasta Podgórza. Dopiero 129 lat później połączyło się ono z Krakowem. O Podgórzu mawia się, że jest magiczne, świeże i niezadeptane przez turystów.

– To miasto w mieście – mówi Jerzy Stuhr, wybitny aktor, który wychował się w tej dzielnicy. – Nie znam innego miejsca, gdzie z jednej strony wyrastają wapienne skały, a drugiej płynie rzeka. Niewiele się tu zmieniło od czasów mojego dzieciństwa. Jest zielono i cicho. Nie bez powodu Wojciech Kulasa, właściciel słynnego klubu Drukarnia, właśnie tu przeniósł się z Kazimierza. W tej samej kamienicy Paula Łodzińska otworzyła restaurację serwującą na śniadanie... ślimaki. Obok ma powstać piaszczysta plaża i kładka pieszo- -rowerowa łącząca Podgórze z Kazimierzem. – To będzie rok Podgórza – zapowiada Paweł Kubisztal, prezes stowarzyszenia Podgórze. pl i współredaktor portalu www.podgorze. pl. Z dumą wylicza: – Będą dwudniowe Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych, Dni Otwartych Drzwi, Zlot Panów Twardowskich (osoby z całej Polski noszące to nazwisko), Potańcówka przy Żarówkach w stylu lat 20. w parku Bednarskiego, wystawa plenerowa na Rynku Podgórskim i koncerty w kościele św. Józefa. Jak na niewielką, rozrzuconą wśród zieleni mieścinkę, program pęka w szwach.

Podgórze warto odwiedzić nie tylko wtedy, kiedy coś się tam dzieje (a dzieje się nader często). Przyjeżdża się tu także po senny, leniwy urok. Najpiękniejsze są tu schody, które wyznaczają swoje rytmy. Te na ulicy Tatrzańskiej, która przypomina Montmartre i prowadzi na Wzgórze Lasoty i kopiec Krakusa. Inne, szerokie i kręte, wiodą do parku Bednarskiego. Zaś niewielkie i proste – na jedną z najładniejszych ulic, Zamojskiego. Najmniejsze i najskromniejsze, porośnięte krzewami i zakryte zielenią, łączą kościół św. Benedykta z ulicą Rękawka.

Paweł Kubisztal oraz Melania Tutak, która kieruje Domem Historii Podgórza, na co dzień zajmują się m.in. oprowadzaniem turystów. Wymyślili dla nich trzy trasy: historyczną, artystyczną i magiczną (opisane w trzecim wydaniu „Przewodnika po Podgórzu, prawobrzeżnej części Krakowa"). – Chcemy, by tu tworzyło się kulturę, a nie tylko konsumowało, jak na Kazimierzu – zaznaczają. To z ich inicjatywy na rynku odbyły się Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych. Tutejsi rzemieślnicy pokazali swoje meble, ręcznie tkane gobeliny, witraże, gliniane anioły i dzbany, porcelanowe lalki ( jedną ma nawet królowa Elżbieta II, gdyż wręczane są najważniejszym zagranicznym gościom), tradycyjne ramy z pracowni pozłotniczej.

Do Podgórza przeprowadzają się galernicy i artyści – począwszy od galerii Rękawka, Lach i Starmach Gallery, po atelier Hothouse. To ostatnie powstało w październiku 2008 r. w jednej z największych hal byłego Telpodu na Zabłociu. – W Hothausie zgromadziliśmy artystów teatru, tańca, plastyki, muzyki, literatury i sportu. To miejsce dla każdego, kto potrafi się dzielić z drugim człowiekiem swoimi umiejętnościami, rozbudzać w nim pasję i uczyć wyrażania swojego spojrzenia na świat poprzez sztukę – mówi Wojciech Terechowicz, który wraz z innymi artystami prowadzi warsztaty artystyczne. Wkrótce pojawi się tu jeszcze galeria Jerzego Dudy-Gracza. A w dawnej elektrowni Cricoteka – muzeum Tadeusza Kantora.

Melania Tutak proponuje niekonwencjonalne, samodzielne zwiedzanie. – Wieczorem dla odważnych spacer na Wzgórze Lasoty z przedwojennymi willami i lasem, gdzie nocami straszy czarna księżniczka. Na kopcu Krakusa, gdzie wedle legendy jest mogiła księcia Kraka, w czerwcu zbieramy się i oglądamy wschód słońca, trochę na wzór pogańskiego święta. Tuż obok znajduje się kamienny krąg, z którego promieniuje dobra energia. To kontrpropozycja „energetyczna" wobec niedostępności czakramu wawelskiego. Podgórze składa się z miejsc charakterystycznych, jak mozaika, w której logikę rysunku widać dopiero z daleka: park Bednarskiego, niegdyś najpiękniejszy park Europy, w kamieniołomie Libana do dziś stoją dekoracje z filmu „Lista Schindlera", stary cmentarz – najstarsza nekropolia Krakowa – a potem świeżo mielona kawa w Café Rękawka – wymienia jednym tchem.

Mieszkali tu: Roman Polański, malarz Aleksander Kotsis, Tadeusz Kantor. Są stare koszary austriackie, najstarszy dom w Podgórzu – Dom pod Lipkami – budynek Kryształu, fabryka lalek, słynna Apteka pod Orłem Tadeusza Pankiewicza. Na Podgórzu nie ma nic zwyczajnego i pospolitego. Podgórze – spacery i fotograficzne plenery

Galerie:
- Lach Gallery – Antyki i Sztuka Współczesna, Rynek Podgórski 2/5
- Żydowski dom modlitwy Zuckera, dziś Starmach Gallery, ul. Węgierska 5
- Galeria na Placu, plac Bohaterów Getta (na środku)
- Stary Kufer, antyki, ul. Limanowskiego 42
- Galeria Mydeł i Soli, ul. Limanowskiego 1
- Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13
- Dom Historii Podgórza, dom kultury Podgórze, ul. Limanowskiego 13
- Muzeum Historyczne m. Krakowa, Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Pracownie
- Pracownia Ceramiki Terra, ul. Lwowska 30
- Pracownia witraży, ul. Limanowskiego 30
- Pracownia pozłotnicza, ul. Józefińska 16, wejście od Węgierskiej
- Pracownia kowalska, ul. Dekerta 41

Spacery
- Park Bednarskiego – promenady Wielka i Mała, aleja Cienista, Wielka Serpentyna; w kamieniołomie najstarsza część parku, tzw.
- SzkołaTwardowskiego
- Wzgórze Lasoty – ulicą Parkową w górę
- Kamieniołom Libana – wstęp do kamieniołomu tylko na własne ryzyko;

Inne atrakcje
- Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4
- Fragment muru getta, ul. Lwowska 25-29
- XVII-wieczny magazyn solny, ul. Na Zjeździe 8
- Kopiec Krakusa – do alei Pod Kopcem
- Kościół św. Józefa, Rynek Podgórski
- Kościół Redemptorystów, ul. Zamojskiego 56
- Kaplica św. Kingi, ul. Siemomysła 37
- Dom pod Lipkami, jeden z najstarszych budynków Podgórza, ul. Zamojskiego 12
- Stary Cmentarz Podgórski – skrzyżowanie ul. Wielickiej i ul. Powstańców Śląskich (charakterystyczna figura Boga Ojca to punkt początkowy – stąd kamienistą drogą do okazałej bramy cmentarnej)
- Elektrownia miejska Podgórze (bud. 1899-1900), jedna z pierwszych w Galicji, ul. Nadwiślańska 4
- Magazyn solny – ul. Na Zjeździe 8

Wszelkie adresy i informacje: www.podgorze.pl (można pobrać przewodnik w pliku MP3)

 

źródło: Katarzyna T. Nowak Wprost Numer: 13/2009 (1368)

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

 Zobacz jeszcze na: