Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 20 stycznia 2014, 10:34:45
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » 69. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

69. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

W poniedziałek, 27 stycznia 2014 r. odbędą się uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody będą miały szczególny charakter ze względu na wiele rocznic przypadających w roku 2014. W przyszłym roku minie 70 lat od rozpoczęcia deportacji do obozu Żydów z Węgier. W ciągu zaledwie trzech miesięcy, między 15 maja a 9 lipca 1944 r., niemieccy naziści przewieźli do Auschwitz z Węgier ok. 438 tysięcy żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Większość z nich zamordowano w komorach gazowych natychmiast po przyjeździe. Była to największa operacja zagłady w historii obozu Auschwitz.

Oprócz tego w przyszłym roku obchodzić będziemy również m.in. 70. rocznicę likwidacji tzw. Zigeunerlager w Birkenau, podczas której zamordowano pozostałych jeszcze przy życiu więźniów Romów i Sinti, 70. rocznicę deportacji do Auschwitz blisko 13 tysięcy Polaków aresztowanych w trakcie Powstania Warszawskiego, 70. rocznicę likwidacji getta w Łodzi, jak również 70. rocznicę buntu więźniów z Sonderkommando w Auschwitz.

W uroczystościach rocznicowych 27 stycznia 2014 r. wezmą udział byli więźniowie Auschwitz, przedstawiciele władz państwowych z Polski, a także wielu gości z całego świata, m.in. liczna delegacja parlamentu izraelskiego, na której czele stanie jego przewodniczący Yuli-Yoel Edelstein. Inicjatorem przyjazdu przedstawicieli Knesetu w Polsce jest fundacja From the Depths, którą kieruje Jonny Daniels.

Obchody rozpoczną się o godzinie 13.30 na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Główna ceremonia upamiętniająca Ofiary będzie miała miejsce przy Pomniku w Birkenau w godzinach 15.00-15.30.

źródło: Mat. Prasowe 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: