Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 12 maja 2014, 19:38:37
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » 5 nowych wystaw w MOCAK

5 nowych wystaw w MOCAK

15 maja Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK otworzy pięć nowych wystaw. 

Najważniejszą będzie międzynarodowa prezentacja Zbrodnia w sztuce poświęcona różnym aspektom zbrodni. Zobaczymy na niej m.in. prace Christiana Boltansky’ego, braci Jake’a i Dinosa Chapman, Debory Hirsch, Generic Art Solutions, Andy’ego Warhola i wielu innych polskich i zagranicznych artystów. Zbrodnia w sztuce to czwarta z kolei wystawa realizowana przez MOCAK w serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka czy religia. Celem tej serii jest prezentacja pojęć – na pozór jednoznacznych – oraz ukazanie, jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności.

Ponadto, jak co roku w maju prezentujemy nową odsłonę w stałej ekspozycji Kolekcji MOCAK-u. Najnowsza wystawa  rozszerza prezentację o kilkadziesiąt dzieł pozyskanych do zbiorów w ciągu ostatnich dwóch lat. Podobnie jak w poprzednim roku ekspozycja podzielona jest według mediów, w jakich powstały prace. Nacisk jest położony na te najważniejsze: fotografię, malarstwo, rzeźbę i wideo. MOCAK stara się pokazać, jak szeroki zakres wypowiedzi artystycznej mieści się w każdym z nich. Prezentacja została wzbogacona między innymi o tryptyk fotograficzny Katarzyny Górnej – Fuck me, Fuck you, Peace (2000), rzeźbę Daniel (2011) Pawła Althamera, obrazy Jadwigi Sawickiej, dzieło duetu Muntean / Rosenblum czy prace wideo grupy Azorro.

15 maja pod hasłem Re: Search rozpocznie się Miesiąc Fotografii w Krakowie. W MOCAK-u będzie można zobaczyć trzy wystawy zorganizowane w ramach tego wydarzenia. Prezentowana w Galerii Alfa wystawa Walker Evans. Fotografia prasowa to prezentacja projektu poświęconego mniej znanemu obliczu twórczości jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Kurator David Campany podda analizie prace realizowane przez Evansa zarówno na potrzeby małych awangardowych wydawnictw, jak i uznanych pism w rodzaju Harper’s Bazaar, Vogue, Architectural Forum, Life czy Fortune.



W Galerii Beta zaprezentowana zostanie wystawa Kolekcja obrazów Taryn Simon – mieszkającej i tworzącej w Nowym Jorku artystki. Projekt, którego fragment zobaczymy w ramach Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie, został zainspirowany zbiorami New York Public Library. Artystka eksplorując to ogromne archiwum obrazów – zdjęć, pocztówek i plakatów – dokładnej analizie poddała rządzące nim reguły – sposoby klasyfikacji obrazów i metody ich katalogowania.

Prezentowana w Galerii Re wystawa Przemysława Branasa, Czkawka jest częścią Sekcji ShowOFF. Tematyka  instalacji obejmującej fotografię, wideo i obiekty powraca do stworzonych przez artystę rytuałów służących mapowaniu przestrzeni intymnych i publicznych. Pierwszym impulsem dla artysty było zdjęcie z dzieciństwa. Uchwycony na krakowskim rynku przy fontannie autorstwa prof. Zina wraca do miejsca ze zdjęcia i do miejsca w czasie, z którego pochodzi fotografia. Postawą, która go inspiruje, jest bohater kąpieli, krakowski performer, pisarz, awangardzista Krzysztof Niemczyk. Czerpiąc od niego, Branas przepracowuje kategorie sentymentalizmu, historyzmu i krakowskości, a jego metodologią jest egzotyzacja.

Źródło: Mat. Prasowe

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

 Zobacz jeszcze na: