Najnowsze tematy:
Od 29 czerwca do 8 lipca będzie się odbywała 22 edycja Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej
Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej to jeden z najważniejszych małopolskich jak i polskich festiwali. Jest jedynym na świecie wydarzeniem, które w tak szerokiej skali pokazuje współczesną kulturę żydowską.
Festiwal posiada wieloletnią tradycję - I Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się w maju 1988 roku w krakowskim kinie Mikro. Był to swego rodzaju manifest duchowej niezależności i szacunku dla wszystkich pokoleń, które przez wieki tworzyły wielokulturową, tolerancyjną Polskę. Sukces tego wydarzenia uświadomił z jednej strony wielką potrzebę mówienia o tysiącletniej obecności Żydów w Polsce, z drugiej – pokazał, jak ogromna była niewiedza i nieświadomość, jak wiele obciążeń i wzajemnych stereotypów funkcjonowało w polskim społeczeństwie. Dlatego też stosunkowo szybko, z formuły prezentacji sztuki żydowskiej Festiwal przekształcił się w proces odzyskiwania i budowania na nowo wzajemnej, polsko – żydowskiej świadomości historycznej, kulturowej, duchowej.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z głównych niekomercyjnych wydarzeń kulturalnych w Polsce i jednym z niewielu polskich wydarzeń kulturalnych znanych i rozpoznawalnych na całym świecie – jest już wyrobioną polską marką w świecie, kojarzoną jako wydarzenie wysokiej klasy artystycznej zarówno przez publiczność, jak też artystów, wykładowców i instruktorów, którzy zabiegają o możliwość zaprezentowania się w Krakowie.
Na program każdej edycji Festiwalu składa się ponad 200 wydarzeń:
- koncertów i różnorodnych wydarzeń muzycznych
– od JazzKlez Sessions po DJ-party
- spektakle teatralne
- wystawy
- seminaria, wykłady i dyskusje
- promocje książek
- warsztaty
- zwiedzania i wycieczki
- projekcje filmów
- ceremonie religijne
Największym wydarzeniem jest Szalom na Szerokiej – 7-godzinny koncert na słynnej ulicy w sercu Kazimierza, gromadzący około 15-tysieczną publiczność i dziesiątki muzyków z całego świata, nazywany żydowskim Woodstock. Dla wielu osób koncert ten to kwintesencja Festiwalu – jego spontaniczności, otwartości, różnorodności, prawdziwej wspólnoty i szacunku, a przy tym wszystkim – doskonałej, nieskrępowanej zabawy służącej dobrej sprawie.
Szczegółowy program 22 Festiwalu Kultury Żydowskiej
Organizatorem Festiwalu jest organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, kierowana od samego początku przez Janusza Makucha, co pozwala zachować spójną, konsekwentną linię programową. Przy realizacji Festiwalu pracuje łącznie 15 osób oraz liczna grupa wolontariuszy.
Źródło: Materiały prasowe http://www.jewishfestival.pl/
Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.